Pénzügyi jog 2. gyakorlat (JN)

a Pénzügyi jog 2. gyakorlat c. tantárgyból

tárgykód: AJPEN278N8

Jogász szak nappali tagozat

2016/2017. tanév II. félév

Tárgyfelelős: Dr. Erdős Éva PhD intézeti tanszékvezető egyetemi docens

Tantárgy oktatói: Dr. Erdős Éva PhD intézeti tanszékvezető egyetemi docens

Dr. habil. Nagy ZoltánPhD egyetemi docens

Dr. Varga ZoltánPhD egyetemi docens

Előtanulmányi kötelezettség: AJPEN278N7 Pénzügyi jog 1. gyakorlat

Óraszám/hét vagy Óraszám/félév: 2/hét

Számonkérés módja: gyakorlati jegy

A gyakorlati foglalkozások célja, hogy elmélyítsék az előadásokon elhangzott ismereteket, megkönnyítsék a Pénzügyi jog 2. tantárgy anyagának elsajátítását, másrészt pedig lehetőséget adjanak arra, hogy a hallgatók megismerkedjenek a pénzügyi jogi jogalkalmazás néhány alapvető kérdésével, egyéni feladatok megoldása útján. A gyakorlat a tantárgyi tematikát követi, bizonyos kérdések elméleti megközelítések mélyebb bemutatásával, a pénzügyi jog nemzetközi jogalkotásának és a joggyakorlat főbb kérdéseinek áttekintésével, és a jogesetek megoldásának segítségével.

1. Bevezetés az adójogba. Az adó fogalma, az adójog jogforrásai, az adójogi jogviszony elemei. Gazdaságpolitika, pénzügypolitika, adópolitika és az adóreform.
  2. A magánszemélyek pénzügyei: a személyi jövedelemadó I. Bevétel, költség, jövedelem fogalma. Jövedelemtípusok és adózási szabályaik
  3. A magánszemélyek jövedelemadójáról szóló törvény II. A különadózó jövedelmek adójának meghatározása.
  4. A magánszemélyek jövedelemadójáról szóló törvény III. Az egyéni vállalkozó adózása. Az EVA szabályai.
  5. Vállalkozások pénzügyei: az általános forgalmi adó. Az ÁFA működési mechanizmusa, jellemzői, a törvény alapfogalmai.
  6. Az ÁFA mértéke, mentességek, kedvezmények
  7. Az ÁFA különös szabályai
  8. Vállalkozások pénzügyei: a vállalkozások működésére vonatkozó pénzügyi jogi szabályok
  9. Vállalkozások működési rendje: a társasági adó. Az adó mértéke, az eredményt növelő és csökkentő tényezők, adókedvezmények. Az osztalékadó.
  10. Az adóigazgatási eljárás szabályai I. Az adózás rendjéről szóló törvény rendelkezései, a törvény hatálya, a jogviszony alanyai, jogok és kötelezettségek az adóigazgatási eljárásban.
  11. Az adózás rendje II. Szankciók, jogkövetkezmények az adóigazgatási eljárásban.
  12. Az adózás rendje III. A végrehajtás szabályai, elévülés.
  13. Magánszemélyek pénzügyei: illetékjog. Az illetékek fajtái, illetékmentesség, illeték-feljegyzési jog..
  14. Az illeték meghatározásának módja és menete. Elévülés az illetékjogban
  15. A jövedéki adó

A gyakorlatok vezetői, helye, ideje:

Tankör

Gyakorlatvezető

Idő

Hely

401.

Dr. Nagy Zoltán

csütörtök 13:30-15:00

A/1. 310.

402.

Dr. Nagy Zoltán

csütörtök 15:00 – 16:30

A/6. 216.

403.

Dr. Varga Zoltán

csütörtök 12:00 – 13:30

A/6. 216

404.

Dr. Erdős Éva

csütörtök 12:00 – 13:30

A/1. 310.

Az aláírás feltétele, hogy a hallgató a gyakorlati foglalkozásokon részt vegyen. A gyakorlatok látogatása a tanulmányi és vizsgaszabályzat vonatkozó rendelkezései szerint kötelező.

A hallgatók a szemeszter során két zárthelyi dolgozatot írnak, a dolgozatért – maximális teljesítmény esetén összesen 70 pontot kaphatnak.

A zárthelyi dolgozat időpontja: 2017. március 16. és április 19. a gyakorlati foglalkozásokon.

Az aláírás megszerzésének feltétele az, hogy a szemeszter során legfeljebb két alkalommal hiányzott a hallgató. A gyakorlati foglalkozás érdemjegyének megállapítása az alábbiak szerint történik:

További pontokat, összesen 30 pontot szerezhetnek kis előadások tartásáért, jogesetmegoldásért, egyéb feladat megoldásáért, valamint a gyakorlatokon nyújtott aktivitásukért. Az így megszerzett pontok összege a szemeszter végén az alábbi érdemjegyeknek fog megfelelni:

Elégtelen: 0 – 50 pontig

Elégséges: 51 – 64 pontig

Közepes: 65 – 77 pontig

Jó: 78 – 90 pontig

Jeles: 91 – 100 pontig

A számonkérés félév közben a 3. pontban részletezetteknek megfelelően.

Pénzügyi Jog II. (szerk. Simon István) Osiris Kiadó, Budapest 2012.

Elektronikus tananyag:

Erdős Éva – Varga Zoltán: E-adózás jogi aspektusai (In: Virtuális vállalatok, E-kormányzat, Információs és Kommunikációs Technológiák című tananyagban - http://miskolc.infotec.hu - E-kormányzat témakörön belül 20. Modul E-adózás jogi aspektusai. A projekt száma: TÁMOP – 4. 1.2.-08/1/A/2009-0049)

Ben J. M. Terra, Peter J. Wattel: European tax law, Wolters Kluwer Law & Business 2012.

Pénzügyi jog II. (szerk. Halustyik Anna) Aula Kiadó, Budapest 2006

Erdős Éva - Fekete Zoltán - Molnár Valéria.: Pénzügyi jog igazságügyi ügyintéző szakos hallgatók részére, Virtuóz Kiadó, Budapest, 2006. (Az ÁJK Kari Könyvtárában hozzáférhető)

Kötelező jogszabályok:

-     2003. évi XCII. tv. az adózás rendjéről

-     2007. évi CXXVII. tv. az általános forgalmi adóról

-     a többszörösen módosított 1995. évi CXVII. tv. a személyi jövedelemadóról

-     a többszörösen módosított 1996. évi LXXXI. tv. a társasági adóról és az osztalékadóról

-     a többszörösen módosított 1990. évi XCIII. tv. az illetékekről

-     2003. évi CXXVI. tv. a közösségi vámjog végrehajtásáról

-     2003. évi CXXVII. tv. a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól

-     2002. évi XLIII. törvény az egyszerűsített vállalkozói adóról

-     2003. évi XCII. tv. az adózás rendjéről