Pénzügyi jog 2_Jogász_Levelező

Tantárgy oktatói: Dr. Erdős Éva PhD intézeti tanszékvezető egyetemi docens

Dr. habil. Nagy ZoltánPhD egyetemi docens

Dr. Varga ZoltánPhD egyetemi docens

Előtanulmányi kötelezettség: AJPEN277L7 Pénzügyi jog 1.

Óraszám/hét vagy Óraszám/félév: 12/félév

Számonkérés módja: kollokvium

A tantárgy oktatásának célja, hogy a hallgatók megismerjék a vállalkozásokra, a magánszemélyekre és az egyesülési jog alapján működő szervezetek alapítására, működésére, megszűnésére vonatkozó pénzügyi pozitív jogi rendelkezéseket - elsősorban az adójogi, illetékjogi szabályokat - valamint, megismerjék a nemzetközi pénzügyi jog főbb intézményeit, annak érdekében, hogy kellő alapot szerezzenek a pénzügyi jogalkalmazás kérdéseinek megoldásában.

1. Bevezetés az adójogba. Az adó fogalma, az adójog jogforrásai, az adójogi jogviszony elemei. Gazdaságpolitika, pénzügypolitika, adópolitika és az adóreform.
  2. A magánszemélyek pénzügyei: a személyi jövedelemadó I. Bevétel, költség, jövedelem fogalma. Jövedelemtípusok és adózási szabályaik
  3. A magánszemélyek jövedelemadójáról szóló törvény II. A különadózó jövedelmek adójának meghatározása.
  4. A magánszemélyek jövedelemadójáról szóló törvény III. Az egyéni vállalkozó adózása. Az EVA szabályai.
  5. Vállalkozások pénzügyei: az általános forgalmi adó. Az ÁFA működési mechanizmusa, jellemzői, a törvény alapfogalmai.
  6. Az ÁFA mértéke, mentességek, kedvezmények
  7. Az ÁFA különös szabályai
  8. Vállalkozások pénzügyei: a vállalkozások működésére vonatkozó pénzügyi jogi szabályok
  9. Vállalkozások működési rendje: a társasági adó. Az adó mértéke, az eredményt növelő és csökkentő tényezők, adókedvezmények. Az osztalékadó.
  10. Az adóigazgatási eljárás szabályai I. Az adózás rendjéről szóló törvény rendelkezései, a törvény hatálya, a jogviszony alanyai, jogok és kötelezettségek az adóigazgatási eljárásban.
  11. Az adózás rendje II. Szankciók, jogkövetkezmények az adóigazgatási eljárásban.
  12. Az adózás rendje III. A végrehajtás szabályai, elévülés.
  13. Magánszemélyek pénzügyei: illetékjog. Az illetékek fajtái, illetékmentesség, illeték-feljegyzési jog. Az illeték meghatározásának módja és menete. Elévülés az illetékjogban.
  14. A jövedéki adó
  15.  A Közösségi vámjog szabályai

A konzultációk ideje, helye:

2017.02.17. péntek

XXI. előadó

2017.02.25. szombat

XVIII. előadó

2017.03.03. péntek

10:00-13-20

XVIII. előadó

Az aláírás feltétele a konzultációkon való részvétel. Kettőnél több hiányzás a félévi aláírás megtagadását vonja maga után.

A hallgatók a tananyagból szóbeli kollokviumot tesznek. Kollokviumra csak az a hallgató bocsátható, aki a félévi aláírást megszerezte. A szóbeli vizsgán a hallgatók rendelkezésére bocsátott tételsorból 1 tételt kell húznia a vizsgázónak. A kidolgozott tétel előadása után a félévi anyagból kap kérdéseket a vizsgázó. A vizsga kezdete 9 óra, vége 12 óra.

Pénzügyi Jog II. (szerk. Simon István) Osiris Kiadó, Budapest 2012.

Elektronikus tananyag:

Erdős Éva – Varga Zoltán: E-adózás jogi aspektusai (In: Virtuális vállalatok, E-kormányzat, Információs és Kommunikációs Technológiák című tananyagban - http://miskolc.infotec.hu - E-kormányzat témakörön belül 20. Modul E-adózás jogi aspektusai. A projekt száma: TÁMOP – 4. 1.2.-08/1/A/2009-0049)

Ben J. M. Terra, Peter J. Wattel: European tax law, Wolters Kluwer Law & Business 2012.

Pénzügyi jog II. (szerk. Halustyik Anna) Aula Kiadó, Budapest 2006

Erdős Éva - Fekete Zoltán - Molnár Valéria.: Pénzügyi jog igazságügyi ügyintéző szakos hallgatók részére, Virtuóz Kiadó, Budapest, 2006. (Az ÁJK Kari Könyvtárában hozzáférhető)

Kötelező jogszabályok:

-     2003. évi XCII. tv. az adózás rendjéről

-     2007. évi CXXVII. tv. az általános forgalmi adóról

-     a többszörösen módosított 1995. évi CXVII. tv. a személyi jövedelemadóról

-     a többszörösen módosított 1996. évi LXXXI. tv. a társasági adóról és az osztalékadóról

-     a többszörösen módosított 1990. évi XCIII. tv. az illetékekről

-     2003. évi CXXVI. tv. a közösségi vámjog végrehajtásáról

-     2003. évi CXXVII. tv. a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól

-     2002. évi XLIII. törvény az egyszerűsített vállalkozói adóról

-     2003. évi XCII. tv. az adózás rendjéről