Pénzügyi jog 2. Jogász_Nappali

Tantárgy oktatói: Dr. Erdős Éva PhD intézeti tanszékvezető egyetemi docens

Dr. Nagy ZoltánPhD egyetemi docens

Dr. Varga ZoltánPhD egyetemi docens

Előtanulmányi kötelezettség: AJPEN277N7 Pénzügyi jog 1.

Óraszám/hét vagy Óraszám/félév: 2/hét

Számonkérés módja: kollokvium

A tantárgy oktatásának célja, hogy a hallgatók megismerjék a vállalkozásokra, a magánszemélyekre és az egyesülési jog alapján működő szervezetek alapítására, működésére, megszűnésére vonatkozó pénzügyi pozitív jogi rendelkezéseket - elsősorban az adójogi, illetékjogi szabályokat - valamint, megismerjék a nemzetközi pénzügyi jog főbb intézményeit, annak érdekében, hogy kellő alapot szerezzenek a pénzügyi jogalkalmazás kérdéseinek megoldásában.

1. Bevezetés az adójogba. Az adó fogalma, az adójog jogforrásai, az adójogi jogviszony elemei. Gazdaságpolitika, pénzügypolitika, adópolitika és az adóreform.
  2. A magánszemélyek pénzügyei: a személyi jövedelemadó I. Bevétel, költség, jövedelem fogalma. Jövedelemtípusok és adózási szabályaik
  3. A magánszemélyek jövedelemadójáról szóló törvény II. A különadózó jövedelmek adójának meghatározása.
  4. A magánszemélyek jövedelemadójáról szóló törvény III. Az egyéni vállalkozó adózása. Az EVA szabályai.
  5. Vállalkozások pénzügyei: az általános forgalmi adó. Az ÁFA működési mechanizmusa, jellemzői, a törvény alapfogalmai.
  6. Az ÁFA mértéke, mentességek, kedvezmények
  7. Az ÁFA különös szabályai
  8. Vállalkozások pénzügyei: a vállalkozások működésére vonatkozó pénzügyi jogi szabályok
  9. Vállalkozások működési rendje: a társasági adó. Az adó mértéke, az eredményt növelő és csökkentő tényezők, adókedvezmények. Az osztalékadó.
  10. Az adóigazgatási eljárás szabályai I. Az adózás rendjéről szóló törvény rendelkezései, a törvény hatálya, a jogviszony alanyai, jogok és kötelezettségek az adóigazgatási eljárásban.
  11. Az adózás rendje II. Szankciók, jogkövetkezmények az adóigazgatási eljárásban.
  12. Az adózás rendje III. A végrehajtás szabályai, elévülés.
  13. Magánszemélyek pénzügyei: illetékjog. Az illetékek fajtái, illetékmentesség, illeték-feljegyzési jog.
  14. Az illeték meghatározásának módja és menete. Elévülés az illetékjogban.
  15. A jövedéki adó

Az előadások helye, ideje: XVIII. előadó, szerda 10 -12 óra

Okt. hét

Időpont

Téma

1.

II.10.

Bevezetés az adójogba, adójogi alapfogalmak

2.

II.17.

Magánszemélyek jövedelemadója I.

3.

II. 24.

Magánszemélyek jövedelemadója II.

4.

III.02.

Az egyéni vállalkozók adózása (SZJA); Egyszerűsített vállalkozói adó

5.

III.09.

Általános forgalmi adó I.

6.

III.16.

Általános forgalmi adó II.

7.

III.23.

Általános forgalmi adó III.

8.

III. 30.

Dékáni szünet

9.

IV.06.

Illetékjog

10.

IV.13.

Társasági adó

11.

IV.20.

Jövedéki adó, egyéb adók

12.

IV. 27.

Az adózás rendje: az adózás eljárási szabályai I.

13.

V.04.

Az adózás rendje: az adózás eljárási szabályai II.

Az aláírás feltétele az előadásokon való részvétel. Kettőnél több hiányzás a félévi aláírás megtagadását vonja maga után.

A hallgatók a tananyagból szóbeli kollokviumot tesznek. Kollokviumra csak az a hallgató bocsátható, aki a félévi aláírást megszerezte. A szóbeli vizsgán a hallgatók rendelkezésére bocsátott tételsorból 1 tételt kell húznia a vizsgázónak. A kidolgozott tétel előadása után a félévi anyagból kap kérdéseket a vizsgázó. A vizsga kezdete 9 óra, vége 12 óra.

Pénzügyi Jog II. (szerk. Simon István) Osiris Kiadó, Budapest 2012.

Elektronikus tananyag:

Erdős Éva – Varga Zoltán: E-adózás jogi aspektusai (In: Virtuális vállalatok, E-kormányzat, Információs és Kommunikációs Technológiák című tananyagban - http://miskolc.infotec.hu - E-kormányzat témakörön belül 20. Modul E-adózás jogi aspektusai. A projekt száma: TÁMOP – 4. 1.2.-08/1/A/2009-0049)

Ben J. M. Terra, Peter J. Wattel: European tax law, Wolters Kluwer Law & Business 2012.

Pénzügyi jog II. (szerk. Halustyik Anna) Aula Kiadó, Budapest 2006

Erdős Éva - Fekete Zoltán - Molnár Valéria.: Pénzügyi jog igazságügyi ügyintéző szakos hallgatók részére, Virtuóz Kiadó, Budapest, 2006. (Az ÁJK Kari Könyvtárában hozzáférhető)

Kötelező jogszabályok:

-     2003. évi XCII. tv. az adózás rendjéről

-     2007. évi CXXVII. tv. az általános forgalmi adóról

-     a többszörösen módosított 1995. évi CXVII. tv. a személyi jövedelemadóról

-     a többszörösen módosított 1996. évi LXXXI. tv. a társasági adóról és az osztalékadóról

-     a többszörösen módosított 1990. évi XCIII. tv. az illetékekről

-     2003. évi CXXVII. tv. a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól

-     2002. évi XLIII. törvény az egyszerűsített vállalkozói adóról

-     2003. évi XCII. tv. az adózás rendjéről