Eperjesi kirándulás

2021. szeptember 21., 10:20

Eperjesi kari kirándulás

A 2021/22-es Jubileumi Tanév keretében a Miskolci Jogi Kar oktatói szakmai kiránduláson vettek részt 2021. szeptember 12-én Eperjesen, az egykori Sáros vármegye székhelyén, melyet híres evangélikus kollégiumára tekintettel (melynek falai között Thököly Imre és Kossuth Lajos is tanult) Tarca-parti Athénnek neveztek. A finom ebéddel megszakított sétánk során megtekintettük a főutca reneszánsz lakóházait (köztük a Rákóczi-házat), a Fekete Sas nagyszálló épületét (mely egykor a társasági élet központja volt), a főtéren álló gótikus Szent Miklós-társszékesegyházat és a város zsinagógáját. Láttuk a kegyetlen Caraffa börtönének épületét, az 1687-es kivégzések színhelyét és az áldozatok emlékművét. Leginkább az egykori evangélikus kollégium kétemeletes központi épületére voltunk kíváncsiak, ahová be is mehettünk, s melyben – más tanintézetek mellett – az a jogakadémia működött, mely 1919-ben – a történelem viharai közepette – Miskolcra költözött, s városunk szellemi életét gazdagította 1949-ig. A Miskolci Evangélikus Jogakadémia volt Miskolc város első felsőoktatási intézménye. Eperjesi sétánkat a városon kívül fejeztük be, megtekintve azt a helyet, ahol 1845-ben Petőfi, Tompa és Kerényi Frigyes mérte össze tehetségét egy költői verseny során.

A program az Igazságügyi Minisztérium jogászképzés színvonalának emelését célzó programjai keretében valósul meg.

A beszámolót Prof. Dr. Sáry Pál egyetemi tanár készítette.