Meghívó - The Development of Integration Theories in East Central Europe

Format of the event: Webinar

Date of the event: 14 January 2022

Language of the event: English

Venue: University of Miskolc (Hungary)

During the webinar, a book presentation on „The Development of Integration Theories in East Central Europe" written in English for Central and Eastern European PhD students studying at the University of Miskolc took place. As a result of the work of eleven researchers, the book presents ideas for European integration through ten Central and Eastern European countries.

A webinárium során a Miskolci Egyetemen tanuló közép-kelet-európai PhD-hallgatók angol nyelvű képzésére íródott Eszmetörténeti szakkönyvbemutatóra került sor. A könyv tizenegy fő kutató munkájának eredményeként tíz közép-kelet-európai országon keresztül mutatja be, hogy milyen elképzelések születtek Európa integrációjáról.