A 2024-es évben a "Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában” címmel került megrendezésre a Magyar Tudomány Ünnepe a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Területi Bizottságának (MTA MAB) székházában. Professzor Dr. Kocsis Károly, egyetemi tanár (Miskolci Egyetem, Műszaki Földtudományi Kar), az MTA doktora, az MTA MAB elnökének köszöntőjét követően Professzor Dr. Kosztolányi György, egyetemi tanár (Pécsi Tudományegyetem) az MTA doktora, az MTA alelnöke osztotta meg gondolatait egyebek mellett a tudománynak a társadalomban betöltött szerepéről. A köszöntőt követően az idei díjazottak közül, Dr. Bezsilla János sebész főorvos (B.-A.-Z. Vármegyei Központi Kórház) és Dr. Sikora Emőke, PhD tudományos munkatárs (Miskolci Egyetem Anyag- és Vegyészmérnöki Kar) ünnepi előadását hallgathatták meg a jelenlévők.
Az ünnepi beszédeket a tudományos díjak átadása követte. A Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar oktatói közül idén Professzor Dr. Szilágyi János Ede egyetemi tanár (Civilisztikai Tudományok Intézete, Agrár- és Munkajogi Tanszék) és Dr. Marinkás György PhD egyetemi docens (Európai és Nemzetközi Jogi Intézet, Európajogi és Nemzetközi Magánjogi Tanszék) részesült kitüntetésben.
Szilágyi János Ede részére az MTA-MAB a Kitüntető Tudományos Díjat adományozta, kiemelkedő tudományos eredményeiért és a MAB keretében végzett munka elismeréseként. Szilágyi János Ede a víztudománnyal kapcsolatos kutatásait közvetlenül a PhD-védését követően kezdte el. A kutatásai átfogóak, és a jogtudományon túlmutató területeket is érintenek. A kapcsolódó témában két monográfia szerzője, az egyik monográfia a habilitációja alapját is képezte. Kutatásait emellett agrárjogi környezetjogi területen folytatja. Összes tudományos közleményének száma meghaladja a 250-et, az ezekre adott független hivatkozások száma több, mint 1100, Hirsh indexe 17.
Kocsis Károly MTA MAB elnök (bal) és a díjazott Szilágyi János Ede (jobb). – Kép forrása: MTA MAB
Szilágyi János Ede a nemzetközi tudományszervezés terén az elmúlt négy évben jelentős eredményeket ért el, és mindeközben nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy mindezen kezdeményezésekbe a Miskolci Egyetem oktatóit, kutatóit és hallgatóit bekapcsolja és támogassa. 2019-2024 között a Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet igazgatója. Ennek keretében szakmai kezdeményezője volt az európai, és kiemelten közép-európai tudományos közösségek tagjaira épülő Central European Professors’ Network és a Central European Junior Programme létrehozásának (időközben mindkét program közfeladatként átkerült a Miskolci Egyetem által 2022-ben létrehozott Közép-európai Akadémiához). A Professors Network program keretében mára évente mintegy félezer európai kutató vesz részt kisebb-nagyobb kutatási, illetve tudományos feladatokban a Közép-európai Akadémia keretében. A junior program keretében jelenleg mintegy 30 közép-európai fiatal kutató, és 25 közép-európai témavezető vesz részt – az általa kezdeményezett – közép-európai összehasonlító jogi képzési program keretében a Miskolci Egyetem Deák Ferenc Doktori Iskolájának doktori képzésében és a Közép-európai Akadémia gyakornoki programjában. 2021-ben szakmai kezdeményezője volt a CEA Publishing nemzetközi kiadó létrehozásának, illetve a Közép-európai Akadémia megalapításának. Utóbbinak jelenleg stratégiai igazgatója is. A Miskolci Egyetem számos kutatási projektjén túl az MTA-hoz kapcsolódó (vízjogi) kutatási projektekben vett részt, 2017-ben egyedüli jogászként vehetett részt az MTA Nemzeti Víztudományi Stratégiájának kidolgozásában. A MTA MAB keretében a Természeti Erőforrás és Vidékfejlesztési Jogi Munkabizottság elnökeként évek óta aktívan részt vesz a MAB munkájában, évek óta vezeti és szervezi a munkabizottság munkáját, továbbá számos konferenciát szervezett a Munkabizottság részvételével.
Marinkás György részére az MTA MAB a Szentpáli István Tudományos Díjat adományozta, amelyben olyan 40 év alatti, PhD. fokozattal rendelkező kutatók részesülhetnek, akik a régióban fejtik ki tudományos tevékenységüket.
Kocsis Károly MTA MAB elnök (bal), a díjazott Marinkás György (közép) és Bihall Tamás a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. – Kép forrása: MTA MAB
Marinkás György, 2013-tól folyamatosan magas színvonalon látja el oktatási-kutatási tevékenységet, amely révén hozzájárul az Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán folyó oktatási munka kiváló hírnevének kialakításához. A jelölt fő kutatási területei a Gazdasági és Monetáris Unió keretében végrehajtott válságkezelési programok és az Európai Unió Bíróságának kapcsolódó ítélkezési gyakorlata; az uniós jog elsődlegességének elve és az alkotmányos identitás közötti kapcsolat az egyes tagállamok alkotmánybíróságának gyakorlatában; továbbá emberi jogok, különös tekintettel a kisebbségek és az őslakos népek jogaira. A tudományos utánpótlás nevelés keretében témavezetőként vesz részt a Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Iskola tevékenységében, témavezetése alatt 2024-ben Raed Ghanem sikeresen védte meg PhD dolgozatát. Marinkás György 2013-tól a ME-ÁJK Európai és Nemzetközi Jogi Intézetének TDK titkáraként tevékenykedik, illetve számos helyezést elért TDK dolgozatnál működött közre, mint konzulens. A Miskolci EU Vándorkupa társszervezője. Az MTA Köztestületi tagja ezen felül tagja az MTA Állam- és Jogtudományi Bizottságának, Miskolci Területi Bizottságának és a Nemzetközi Jogi és Európai Jogi Munkabizottságának.
A kar díjazott oktatói: Szilágyi János Ede (jobb) és Marinkás György (bal). – Kép forrása: Marinkás György