Az a megtiszteltetés ért a 2024-es évben, hogy főszervezője lehettem a Mathias Corvinus Collegium diákjai által hatodik alkalommal megrendezésre kerülő AB§ZIM - Országos Alkotmánybírósági Szimulációs Versenynek. Stenger Kristóf, harmadéves jogászhallgató a csapat operatív divízióvezetője volt.
A verseny menete:
A verseny első fordulója áprilisban került megrendezésre Budapesten, Miskolcon és Szegeden. Összesen 29 csapat, vagyis közel 120 diák jelentkezett az idei megmérettetésre az ország minden részéből. Az első fordulóban egy 100 kérdéses tesztsort és 10 jogesetet kellett megoldaniuk, pontosabban azt kellett eldönteniük, hogy az adott jogeset, vagyis alkotmányjogi panasz befogadható-e az Alkotmánybíróságra. Az eredmények alapján 10 csapat jutott tovább a döntőbe.
A továbbjutó csapatok kaptak egy fiktív alkotmányjogi panaszt, amelyet, mint “igazi alkotmánybírók” értékeltek és elkészítették határozattervezeteiket. Az alkotmányjogi panasz a szülői jogok és a szabad vallásgyakorlás témakörét ölelte fel, de természetesen nem volt tökéletes megoldás, hiszen egy fiktív, precedens nélküli esetről volt szó.
Ezeket a tervezeteket november 7-én, az Alkotmánybíróságon megrendezett döntőn egy - az Alkotmánybíróság elnöke, Dr. Juhász Imre által levezetett - teljes ülés keretében előadták, majd megindult a vita, ahol egymás álláspontját igyekeztek az előadó alkotmánybírók megcáfolni.
Az öttagú zsűri, mely az Alkotmánybíróság munkatársaiból állt, a kabinetfőnök együttműködésével több szempontot is megvizsgált: a tervezetek pontosságát, hivatkozásokat, előadásmódot és a csapatmunkát is.
A versenyt az MCC 9 tagú diákcsapata szervezte meg, az Alkotmánybíróság és a Magyar Jogász Egylet közreműködésével. A csapatnak én vagyok az operatív projektvezetője, a szakmai vezetést pedig Pelle Ágnes Veronika kolléganőm végezte. A projekttagok szakmai és operatív divíziókba osztva látták el feladataikat.
Ezennel szeretném megköszönni csapatomnak egész éves munkájukat!
Tóth Karina