PROTAX Projekt - Magyarországi disszeminációs workshop beszámoló

PROTAX Projekt

Magyarországi disszeminációs workshop a Miskolci Jogi Kar közreműködésével

Beszámoló

A „New Methods to PRevent, Investigate and Mitigate COrruption and TAX Crimes in the EU (PROTAX-H2020/787098) c. projekt keretében a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán 2020. november 11-én 13.00 és 16.30 óra között disszeminációs workshop került megrendezésre, amelyen az adócsalás (költségvetési csalás) elleni fellépésben hatáskörrel rendelkező gyakorló és elméleti szakemberek vettek részt. A disszeminációs workshop a COVID19 járványra tekintettel részben online formában zajlott.

Az Európai Unió kutatási és innovációs keretprogramja (HORIZON 2020) támogatásával megvalósuló PROTAX projekt tárgya az adócsalás elleni fellépés elősegítése. Az Európai Unió több tagállamának kutatói, bűnüldöző szervei és nemzeti adóhatóságai közreműködésével megvalósuló projekt célja iránymutatások és eszközkészlet kidolgozása az adóbűncselekmények kezelésének harmonizálására. A projekt eddigi eredményei a tagállamok adócsalás elleni fellépésért felelős intézményeinek és szereplőinek (bíróság, ügyészség, nyomozó hatóság, FIU, adóhatóság, adószakértők, jogalkotás és a tudományos élet képviselői stb.) részvételével megrendezendő workshopok keretében kerülnek disszeminálásra. A magyarországi workshop házigazdája a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara volt. Prof. Dr. Csák Csilla dékán asszony köszöntötte a workshop résztvevőit, amelyet követően Prof. Dr. Umut Turksen projektvezető professzor úr rövid előadást tartott a projekt célkitűzéseiről, ezt követte a szakértők közötti szakmai diskurzus.

A projekt honlapja az alábbi weboldalon érhető el: https://protax-project.eu/

A rendezvényen a PROTAX projekt vezetői/munkatársai közül részt vettek: Prof. Dr. Umut Turksen (tanszékvezető egyetemi tanár, Coventry Egyetem, Faculty Research Centre for Financial & Corporate Integrity), Dr. Stefanie Brottrager BA MAPS (kutató, Vienna Centre for Societal Security (VICESSE)), Dr. Donato Vozza (kutató, Coventry Egyetem, Faculty Research Centre for Financial & Corporate Integrity), Dr. Franz Reger (nyugalmazott osztályvezető, Igazságügyi Minisztérium, Ausztria). A zárt körű workshopon magyar részről az adócsalás elleni küzdelemben közreműködő intézmények képviselői, valamint a témával foglalkozó elméleti kutatók vettek részt. A Kúria képviseletében Dr. Molnár Gábor Miklós tanácselnök kúriai bíró és Dr. Heinemann Csilla Andrea kúriai bíró, a Legfőbb Ügyészségről Dr. Péceli Ádám ügyész, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről Dr. Simonka Gábor, a NAV Pénzmosás és Terrorizmusfinanszírozás Elleni Iroda vezetője, valamint Fajkusz Ádám és Dr. Bubrják András, LeitnerLeitner Budapest adótanácsadó cég részéről Dr. Menczel-Kiss Gellért, az Igazságügyi Minisztérium képviseletében Dr. Busch Balázs és Dr. Petrasovszky Berta, valamint a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karáról Prof. Dr. Farkas Ákos egyetemi tanár (Büntető eljárásjogi és Büntetés végrehajtási jogi Tanszék), Dr. Pásztorné Dr. Erdős Éva tanszékvezető egyetemi docens(Pénzügyi Jogi Tanszék), Prof. Dr. Jacsó Judit tanszékvezető (Büntetőjogi és Kriminológiai Tanszék, a Protax projekt Tanácsadó Testületének tagja, a magyar workshop társszervezője), és Dr. Udvarhelyi Bence (a magyar workshop társszervezője) vettek részt.

Ezúton is köszönjük a workshop résztvevőinek, hogy megosztották szakmai tapasztalataikat és ezzel hozzájárultak a rendezvény sikeres megvalósításához!

This project is funded by the EU. This publication has been produced with the financial support of the European Union’s H2020 research and innovation programme under grant agreement No 787098 - 999612161. The contents of this publication are the sole responsibility of the authors and can in no way be taken to reflect the views of the European Commission.