Collegium 48 konferencia

2021. október 19., 14:55

Collegium 48 Konferencia Miskolcon

A Miskolci Egyetem Állam-és Jogtudományi Kar és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem közös hagyományápoló programja a Collegium 48 projekt, amelynek keretében Miskolcon és Kolozsváron is hallgatói konferenciát rendez a két intézmény. A miskolci rendezvény október 14-15-én került megrendezésre, amelyen a kolozsvári hallgatók adtak elő. A miskolci hallgatók kolozsvári előadásaira majd tavasszal kerül sor.

A konferencia megnyitója október 14-én csütörtökön, 17 órai kezdettel az Eperjes teremben volt, amelyen Prof. Dr. Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora, Prof. Dr. Csák Csilla, az Állam-és Jogtudományi Kar dékánja és Dr. Varga Zoltán, a Kar tudományos és nemzetközi dékánhelyettese, a miskolci konferencia szervezője, köszöntötték a hallgatókat. A megnyitón Harsányi Vivien, ÁJK HÖK elnök és Toplenszki Zalán ötödéves joghallgató is részt vettek és köszöntő gondolataikban a kari hagyományok jellemzőire és fontosságára hívták fel a figyelmet. Megtisztelte jelenlétével a megnyitót Prof. Dr. Róth Erika, a Deák Ferenc Állam-és Jogtudományi Doktori Iskola vezetője, Prof. Dr. Prugberger Tamás, a konferencia egyik magánjogi szekciójának elnöke, Prof. Dr. Jacsó Judit, gazdasági és fejlesztési dékánhelyettes, valamint Dr. Lehotay Veronika, egyetemi docens, a tavasszal Kolozsváron előadó miskolci hallgatók felkészítője.

Október 15-én, pénteken délelőtt az Állam-és Jogtudományi Kar oktatói tartották plenáris előadásokat a XX. előadóban a következő témákban:

• Prof. Dr. Prugberger Tamás, professor emeritus: Jogakadémiák Magyarországon
  • Prof. Dr.  Barta Judit, intézeti tanszékvezető egyetemi tanár - dr. Nyikes Zita, PhD hallgató: Kuncz Ödön munkássága
  • dr. Halász Csenge, tanársegéd: Kolosváry Bálint munkássága
  • Dr. Lehotay Veronika, egyetemi docens: A Miskolci Ügyvédi Kamara és a Jogakadémia kapcsolata a két világháború között
  • Dr. Mélypataki Gábor, adjunktus: Munkajogi változás párhuzamossága a rendszerváltástól napjainkig Magyarországon és Romániában

A délután folyamán közjogi és magánjogi szekciókban folytatódott a konferencia.

A Közjogi szekció Prof. Dr. Paulovics Anita, egyetemi tanár, dékánhelyettes, intézetigazgató, intézeti tanszékvezető elnökletével az Államtudományi Intézet Könyvtárában zajlott.

A szekcióban előadást tartottak:

·      Nagy Gellért: A jogegyenlőség és a diszkrimináció tilalma a román Alkotmánybíróság gyakorlatában

·      Szabó Zsófia: Járványügyi szabályozás Romániában

·      Petri Anna: A normatisztaság fogalma és szerepe az Alkotmánybíróság joggyakorlatában

·      Szabó Kriszta: Alkalmazható lenne-e a magyarországi kisebbségi önkormányzatok modellje Erdélyben

·      Balla Bulcsú: Jogos védelem a román és magyar büntetőjogban

Magánjogi 1. szekció Prof. Dr. Prugberger Tamás, professor emeritus elnöklete mellett a Civilisztikai Tudományok Intézete Könyvtárában került megrendezésre.

A szekcióban előadók névsora és előadásaik címe:

·      Iklandi Boglárka: A devizaperek és a banki adósságrendezés

·      Kerekes Benjámin: Az elővásárlási jog a román és a magyar polgári jogban

·      Józsa Ede: A sportjog és a dopping szabályozásának történeti perspektívája

·      Sinkó Zoltán Péter: A digitalizáció hatása az atipikus munkavégzésre ­– távmunka és home office

Magánjogi 2. szekció Prof. Dr. Barzó Tímea, egyetemi tanár, intézeti tanszékvezető elnökségével az Európai és Nemzetközi Jogi Intézet Könyvtárában lett megrendezve.

A szekcióban előadók névsora és előadásaik címe:

·      Torjai Gergő: Közszereplők személyiségi jogai

·      Howson Hannah: Örökbefogadás Magyarországon

·      Szőcs Brigitta: A házasság intézménye a rendi magánjogban

·      Fűzi Norbert: A társasági részek átruházása a korlátolt felelősségű társaságban, különös tekintettel a román társasági törvény legújabb módosítására

A konferencián készült képek az alábbi linken érhetők el.

A fotókat Dr. Udvarhelyi Bence, Dr. Marinkás György, a csoportképet Fodor Kitti készítette.

Dr. Varga Zoltán
tudományos és nemzetközi dékánhelyettes