Equality in an Ever-Integrating Europe in General Terms
Az „Equality in an Ever-Integrating Europe in General Terms” című konferencia az Európai Unió (EU) előtt álló egyik legégetőbb kérdéssel foglalkozott: hogyan lehet egyensúlyt teremteni az integráció és a tagállamok közötti egyenlőség elve között. Az EU folyamatos fejlődése során a kihívás abban rejlik, hogy a szorosabb együttműködés elősegítése mellett minden tagállamot – méretétől, vagyonától vagy történelmi kontextusától függetlenül – egyenlő bánásmódban részesítsen. A kezdeményezés mögött álló kutatócsoport célja volt, hogy feltárja azt, hogy ez az egyensúly megvalósítható-e, különösen az EU kormányzási módszereiről – akár kormányközi, akár nemzetek feletti – és jelenlegi működési struktúrájának megfelelőségéről szóló egyre növekvő viták fényében. A konferencia megvizsgálta az EU alapító szerződéseiben megfogalmazott, az egyenlőség iránti elkötelezettségét, például a szubszidiaritás elvét, amely szerint a döntéseket a lehető legközelebb kell hozni a polgárokhoz. A konferencia azt is megvizsgálta, hogy az egyenlőség hogyan nyilvánul meg olyan területeken, mint az emberi jogok, az igazságügyi együttműködés, a külpolitika és az új technológiák, például a mesterséges intelligencia szabályozása. Az előadások számos kérdést vizsgáltak, az állami szuverenitástól és annak a nemzetközi jogra gyakorolt hatásától kezdve az egyenlőség és a demokratikus legitimitás összefonódásának módjáig az uniós együttműködésben. A konferencia magas szintű szakértők részvételével elősegítette az egyenlőség többdimenziós megértését az EU-ban. Megvizsgálta a jelenlegi rendszer lehetséges hiányosságait, különösen a tagállamok egyenlősége és az EU mint globális szereplő hatékonysága közötti egyensúlyt illetően. A cél volt, hogy előmozdítsa a vitát arról, hogyan lehet fenntartani a szolidaritást és a nemzeti sokszínűség tiszteletben tartását, miközben az elkövetkező években fokozódik az európai integráció.
Assisted Reproductive Technologies (ART) and the best interests of the child – General issues
A Közép-európai Professzori Hálózat keretien belül a humán reprodukciós technológiákkal (ART) kapcsolatos kutatásokat végző nemzetközi tudóscsoport egy tudományos konferencia keretében mutatta be munkájuk első eredményeit. A tudósok előadásaikban a humán reprodukciós technológiák alkalmazásának különböző axiológiai, orvosi és mindenekelőtt jogi vonatkozásait vitatták meg. Az előadások bemutatták mind az ART nemzetközi és nemzeti jogi alapjait, mind a vele kapcsolatos problémákat. A Közép-európai Akadémia által 2024. november 28-án Budapesten megrendezett nemzetközi tudományos konferencia is lehetőséget adott a tudományos vitára, amelynek során a nemzetközi emberi jogi és a közép-európai országok jogának állása is bemutatásra került. Az előadók javaslatokat és további kutatásokat igénylő területeket is megjelöltek.
Children’s Rights Days III
2024 a 35. évfordulója az ENSZ Gyermekjogi Egyezménye (a továbbiakban: UNCRC) elfogadásának, valamint a 100. évfordulója a Genfi Nyilatkozatnak, amely a gyermek jogairól szóló legelső nemzetközi szintű dokumentum volt.
A Gyermekjogi Napok III (a továbbiakban: CRD III), a harmadik éves nemzetközi gyermekjogi konferencia. A rendezvény célja volt, hogy mindkét évfordulót megünnepelje öt olyan könyv bemutatásával, amelyek a Nemzetközi és Összehasonlító Gyermekjogi LLM program (a továbbiakban: ICCR LLM) első félévének tananyagául szolgálnak. ICCR LLM a legelső olyan LLM program Közép-Európában, amely interdiszciplináris és komplex ismereteket nyújt mind a nemzetközi gyermekjogokról, mind pedig a gyermek különböző jogágakban megvalósuló jogairól összehasonlító jogi szempontból. Ez az öt könyv a következő: International Children’s Rights, Children’s Rights in Regional Human Rights Systems, Social and Personality Development in Childhood, The Rights of the Child in Private Law – Central European Comparative Perspective, The Rights of the Child in Public Law – Central European Comparative Perspective.
Az LLM program és a tananyag részletes bemutatásán kívül a CRD III témája a gyermekek mentális egészsége. Az előző évek programjához hasonlóan egy közép-európai ország, Szlovákia került reflektorfénybe, amelyen keresztül bemutatásra került, hogyan lehet a gyermekek mentális egészségének problémáját felismerni és hosszú távon javítani. A szlovákiai legjobb gyakorlatok bemutatása mellett, a digitális technológiák és azok lehetséges hatása a gyermekek mentális egészségére is napirenden volt.
A korábbi évek hagyományaihoz híven, a CRD III. konferenciát a gyermekektől gyűjtött műalkotásokból rendezett kiállítás kísérte.
A CRD III rendezvény fővédnöke: Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke.
https://centraleuropeanacademy.hu/en/rendezveny/gyermekjogi-napok-3/
I Polish-Hungarian Scientific Forum (I PHSF)
Az I. Lengyel-Magyar Tudományos Fórum a lengyel és a magyar kutatók közötti, kulcsfontosságú jogi kérdésekre összpontosító, együttműködésen alapuló párbeszédet indított. A rendezvény a “Polish-Hungarian Research Platform” része volt, ami a két ország közös kihívásaival foglalkozó 5 kutatócsoport előzetes eredményeit mutatta be.
A témák között szerepelt a “Fordított jogállamiság” Lengyelországban, ahol a lengyel jogrendszer közelmúltbeli változásainak első elemzése került bemutatásra, amely a kormányzás és a jogállamiság terén bekövetkezett változásokat vizsgálta. Egy másik kulcsfontosságú téma a „Változó külügyi szolgálati viszonyok”, amely áttekintést nyújtott a külügyi szolgálatok változó szerepéről a globális kihívások fényében. A fórum a gyermekjóléttel és a modern technológiákkal is foglalkozott. Az új technológiáknak a gyermekek jogainak védelmében játszott szerepére összpontosított, ugyanakkor rávilágított a lehetséges kockázatokra is. Az előadások között szerepelt az “Idős emberek társadalmi kirekesztése” című témakör, amely azt vizsgálta, hogy a jogi keretek hogyan enyhíthetik az idősek társadalmi elszigeteltségét. Végül a transznacionális migrációs bűnözés kérdését tárgyalták, bemutatva a migrációhoz kapcsolódó bűnözéssel kapcsolatos első megállapításokat, valamint az ilyen kihívások kezelésére szolgáló lehetséges jogi és társadalmi stratégiákat.
A rendezvény bevezetésként szolgált az említett kutatási területekbe, megalapozva a későbbi találkozókon folytatandó részletesebb vitákat és elemzéseket.
https://centraleuropeanacademy.hu/en/rendezveny/i-polish-hungarian-scientific-forum-i-phsf/