Gyászhír - Prof. Dr. Dr. H.c. mult. Rolf Birk

2021. március 27., 18:20

Szomorú szívvel tudatjuk, hogy Prof. Dr. Dr. H.c. mult. Rolf Birk, a németországi Trieri Egyetem keretében az Európai Unió fenntartásával működő Európai Munkajogi és Munkaügyi Intézet (IAAEU) emeritált igazgatója ez év március 20.-án hosszan elnyúló betegség következtében elhunyt. Birk Professzor egyetemünk díszdoktora volt. Karunk munka-,és agrárjogi tanszékének korábbi vezetője, Prugberger Tamás, egyetemünk emeritusz professzora ismerkedett meg vele 1991-ben trieri tanulmányútja alkalmából és alakította ki azt a hosszú távú tudományos kapcsolatot, amely az IAAEU és a Miskolci Jogi Kar között most is fenn áll. Neki köszönhető, hogy karunk a munkajog oktatásában és szakirodalmi munkásságában a magyar munkajog tételesjogi tanítását és kritikai jellegű tudományos feldolgozását jogösszehasonlító jelleggel végezte és végzi ma is. Érdeme, hogy nyugdíjba vonulását követően is gyümölcsöző kapcsolatban állunk a volt intézetével, amelynek mostani igazgatóját, Prof. Dr. H.c. Monika Schlachtert ő választotta ki. Birk professzor érdeme, hogy a Trieri Egyetem és karunk között a mainzi Gutenberg Egyetem Munkajogi Tanszéke vezetőjének Prof. Dr. Hc. Horst Konzennek és a budapesti Pázmány Péter Katolikus Egyetem akkori munkajogi tanszékvezetőjének, Prof. Dr. Radnay Józsefnek, valamint akarunk kereskedelmi jogi tanszékének a bevonásával a fizetésképtelenségi jog kutatását végeztük el, amelynek eredménye magyar és német nyelven megjelent. Birk professzor halála súlyos vesztesége nemcsak karunknak, hanem a nemzetközi munkajogtudomány számára is. Nyugodjon békében.