Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

Tudáscsere a kereskedelmi jog egyes kérdéseiről

2024. február 24., 18:20

Német-Magyar-Román ERASMUS hallgatói BIP program fizikai rész:

Tudáscsere a kereskedelmi jog egyes kérdéseiről

A kereskedelmi jog témakörében vitattak meg szakmai kérdéseket német, magyar és erdélyi magyar egyetemi hallgatók Kolozsvárott, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen a közelmúltban. A személyes találkozót online egyeztetések előzték meg, így a tudományos hallgatói konferencia az Erasmus Blended Intensive Program keretében valósult meg. A Miskolci Egyetem Állam-és Jogtudományi Karának negyedéves joghallgatói, Lengyel Bianka, Czipa András, Filip Balázs János, Tóth Dávid Attila, Szilágyi Viktor és Zádori Péter vettek részt a programban.

A találkozó fő szervezője Prof. Dr. Veress Emőd, az ME ÁJK Kereskedelmi Jogi Tanszékének oktatója és az Erdélyi Magyar Tudományegyetem Jogtudományi Intézetének igazgatója volt. Az eseményen részt vett dr. Nyikes Zita PhD hallgató is, aki szintén az ME ÁJK Kereskedelmi Jogi Tanszéket képviselte.

A kereskedelmi jog gazdasági társaságokra vonatkozó egyes fontosabb kérdéseit vizsgálták az egyhetes angol nyelvű konferencián a joghallgatók. Jellemzően három hallgató - egy-egy hallgató a különböző országok egyetemeiről - ismertette a hazájában lévő szabályozást. A prezentációkat követően a hasonlóságokat és a különbségeket vitatták meg. Prof. Dr. Jens Ekkenga, a Justus-Liebig-Universität Giessen jogtudományi képzésének oktatója és Prof. Dr. Veress Emőd, a Miskolci Egyetem Állam és Jogtudományi Kar és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem oktatója olyan kérdéseket tett fel a hallgatóknak, amelyek elméleti tudás mellett gyakorlati gondolkodást is kívántak, így ösztönözte a hallgatókat arra, hogy e két megközelítés keresztmetszetében értelmezzék az egyes jogintézményeket.

„A közösségi élményeken, kapcsolatépítésen túl értékes szakmai tapasztalatokat is szereztem, hiszen megismerhettük a német, illetve a román kereskedelmi jogi szabályozás bizonyos aspektusait a hallgatók által elkészített prezentációk révén, mely később gyakorló jogászként előnyt jelenthet számunkra nemzetközi relációban. Az angol nyelvű magabiztos kommunikáció szintén segítségünkre lesz a munkaerőpiaci versenyben, ezt a program során végig alkalmazhattuk, nemcsak a hallgatókkal való eszmecsere, hanem a szakmai programokon a jogi szaknyelv folyamatos használatával is”, foglalta össze tapasztalatát Lengyel Bianka, a Miskolci Egyetem negyedéves joghallgatója.

A kolozsvári konferencián részt vevő miskolci egyetemisták közül többen voltak már Erasmus-ösztöndíjjal külföldi egyetemeken. A hosszabb ösztöndíjak mellett azonban a rövidebb szakmai programoknak is vannak előnyei, amelyre a Miskolci Egyetem negyedéves joghallgatói is felhívták a figyelmet a kolozsvári Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen töltött egy hét után.

„Remek tapasztalatszerzési lehetőség, bárkinek ajánlom a rövidebb Erasmus programokat, de különösen azoknak, akik nem biztosak benne, hogy egy egész szemesztert külföldön töltenének. Mivel a Miskolci Egyetem több programban partner a Sapientia egyetemmel, így számos alkalom nyílik erdélyi hallgatótársaink megismerésére, a viszontlátás pedig mindig nagyszerű élmény. Így voltam ezzel én is, hiszen vendéglátóinkkal egy korábbi konferencia keretein belül már találkoztam”, tette hozzá Lengyel Bianka.