A CEDR-Magyar Agrárjogi Egyesület (továbbiakban: Egyesület), mint közhasznú egyesület 2005. január 14-én került megalapításra 6 magyar jogi kar (Debreceni Egyetem, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Károli Gáspár Református Egyetem, Miskolci Egyetem, Pécsi Tudományegyetem, Szegedi Tudományegyetem) kezdeményezésére. Az országos hatáskörrel működő Egyesület székhelyéül, a vidéki tudományos élet támogatásának jeléül, Miskolc városát tette meg.
Az Egyesület nevében szereplő “CEDR” francia mozaikszó (Comité Européen de Droit Rural – azaz Európai Agrárjogi Bizottság) azon 1957-ben alapított nemzetközi szervezetre utal, amelynek 2005. szeptember 3-a óta a magyar Egyesület is tagja, és amelynek alapvető célkitűzéseit a magyar Egyesület Alapszabálya is tartalmazza. Ezen célok a következők:
• Minden olyan kérdésnek a felkutatása és bemutatása, mely az agrár és vidékfejlesztési jogkutatási terültén felmerülnek, különös figyelemmel a Közös Agrárpolitika előírásaira, és azok Magyarországi alkalmazási gyakorlatára.
• Az agrárjog valamint az azzal összefüggő tudományágak területén tevékenykedő szakemberek között biztosítani a rendszeres információcserét, és egymás kutatási eredményeinek megismertetését.
• Javaslatok és vélemények megfogalmazása az agrár- és vidékfejlesztési kormányzati szervek és nemzetközi szervezetek számára, különösön a közhasznú tevékenységek gyakorlása során.
• Elősegíteni a magyar és európai agrár- és vidékfejlesztési jogszabályok, az e körben elfogadott joggyakorlat, és a jogtudomány e tárgykörben elért eredményeinek minél szélesebb körű megismertetését, az e tekintetben működő, és később létrehozandó oktatási intézmények támogatása.
• A kutatási eredmények közzétételének minden eszközzel történő támogatása.
A CEDR-Magyar Agrárjogi Egyesület tagsága
Az Egyesület tagja lehet az agrárjog, vagy valamely az agrárjoghoz közvetlenül kötődő tudományterület elméleti vagy gyakorlati kérdéseivel foglalkozó természetes személy vagy e tevékenység eredményeit saját működése során felhasználó szervezet, aki a jelen Alapszabályban foglalt egyesületi célokat elfogadja, és tagfelvételi kérelmét az Elnökség jóváhagyja. A felvételt kérőnek kérelmében nyilatkozatot kell tennie arra vonatkozóan, hogy az Egyesület létesítő okiratát ismeri, és az Egyesület alapszabályát, céljait, szellemiségét, értékrendjét és kialakult szokásait magára nézve kötelezőnek fogadja el.
A tag felvételével kapcsolatos döntés meghozatala az Elnökség hatáskörébe tartozik. A tag felvételének kérdésében az Elnökség a tag kérelme alapján, egyszerű szótöbbségi határozattal dönt. A tagsági jogviszony a tagfelvételi kérelem Elnökség által történő elfogadásával jön létre.
A CEDR-Magyar Agrárjogi Egyesület szervezete
Az Egyesület legfőbb szerve a tagok összességéből álló KÖZGYŰLÉS, amelyet évente legalább egy alkalommal össze kell hívni. Az Egyesület operatív vezető szerve a hét tagú ELNÖKSÉG, amelynek tagjai az EGYESÜLET ELNÖKE valamint a hat ELNÖKHELYETTES. Az Elnökség elnöki feladatait az Egyesület Elnöke látja el. Az Egyesület Elnöke jogosult az Egyesület szervezetének képviseletére, egyúttal önálló cégjegyzési joga van. Az Egyesület iratait, bevételi és kiadási bizonylatait a TITKÁR kezeli, akit az Elnökség egyéb feladatok ellátásával is megbízhat. Az Egyesület tevékenységének, gazdálkodásának folyamatos ellenőrzése és a közhasznú tevékenység felügyelete a FELÜGYELŐ BIZOTTSÁG feladata.
Az Egyesület tisztségviselői:
Egyesület Elnöke: Dr. Csák Csilla
Egyesület Elnökhelyettesei: Dr. Fodor László, Dr. Horváth Gergely, Dr. Hegyes Péter, Kókai-Kunné Dr. Szabó Ágnes, Dr. Kurucz Mihály, Dr. Szilágyi János Ede
Egyesület Felügyelő Bizottságának tagjai: Dr. Olajos István (FB elnöke), Dr. Bobvos Pál, dr. Papik Orsolya
Egyesület Titkára: Dr. Hornyák Zsófia
A Nemzetközi CEDR
A Nemzetközi CEDR az egyetlen olyan pán-európai szervezet, amely képviseli az agrár- és vidékfejlesztési joggal foglalkozó jogászokat. Az 1957-es alakítású nemzetközi szervezet rendszeresen szervez tagjainak kongresszusokat, szimpóziumokat és egyéb találkozókat. A szervezetnek konzultációs joga van az Európai Tanáccsal, és rendszeresen ad tanácsokat az Európai Unió szervezeteinek.
A Nemzetközi CEDR-ről bővebben a szervezet honlapján: www.cedr.org
CEDR-Magyar Agrárjogi Egyesület elérhetőségei
Székhely és postacím: 3515 Miskolc-Egyetemváros, A/6. épület 102. szoba
Telefon: (0036) 46 565 105
E-mail: cedr.jael@gmail.com
Bankszámla (ERSTE Bank): 11600006-00000000-15047913
Adószám: 18446988-1-05