Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

Az integrációs elméletek fejlődése Kelet-Közép-Európában:

2022. 01.14. 10:00 - 14:00

 

A konferencia programja itt érhető el.

 

 

 

 

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának és az Európai Unió Bíróságnak a kelet-közép-európai országokra vonatkozó ítélkezési gyakorlata

2021. 11. 30.    10:00 – 17:00

 

A Közép-európai Professzori Hálózat egyik kutatócsoportja az alapvető emberi jogokat vizsgálta Közép-Európában, valamint a közép-európai alkotmányos helyzet összehasonlító elemzésével foglalkozott. A csoport továbbá az Emberi Jogok Európai Bíróságának hasonló módszertanát elemezte az összehasonlító jogi módszertan segítségével.

A témára épült konferencia egyben a kutatócsoport tagjai által írt "Alkotmányos érvelés és alkotmányértelmezés - Elemzések az egyes közép-európai országokról" című könyv bemutatójaként is szolgált. A konferencia előadásai mellett tehát a kutatócsoport fő eredményeként szolgáló jogösszehasonlító könyv bemutatására is sor került. A könyv hiánypótló hozzájárulás az összehasonlító alkotmányjog területén, és olyan kiadvány, amely a kérdéskör legfontosabb közép-európai vonatkozásaira világít rá.

A konferencia szervezői a Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet, a Magyar Összehasonlító Jogi Egyesület és a Közép-európai Összehasonlító Jogi Szövetség volt.

A konferencia programja és részletes beszámolója itt érhető el.

 

 

 

 

A család védelmének helyi és nemzeti jellemzői Közép-Európában

2021.11.29.    09:30 – 16:00

 

A család védelmének helyi és nemzeti jellemzői Közép-Európában” című konferencia a Közép-európai Professzori Hálózat keretében, a Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet, a Magyar Összehasonlító Jogi Egyesület és a Közép-európai Összehasonlító Jogi Szövetség szervezésében került megrendezésre. A konferencia témája a családi jogok érvényesítésének és a családvédelemnek a hatásának vizsgálatára irányult. Továbbá a házasság és a család társadalmi és állami védelmének jogi és nem jogi eszközeivel foglalkozott a hazai és nemzetközi jog területén. Elemezte a "család" fogalmának meghatározását és a "család meghatározásának" sajátos normatív szintjeit a nemzeti jogban; a rokoni kapcsolatok jogi formáit; a szülő-gyermek kapcsolatok jogi kereteit; valamint a házasságon kívül született gyermekek jogait.

A fent megjelölt témával foglalkozó konferencia egyben a témát kutató csoport tagjai által írt "Családvédelem jogi szempontból - elemzések egyes közép-európai országokról" című könyv bemutatójaként is szolgált. Így a konferencia előadásai mellett a kutatócsoport fő eredményének tekinthető összehasonlító jogi könyv bemutatására is sor került.

A konferencia programja és részletes beszámolója  itt érhető el. 

 

 

 

 

A vallásszabadság védelme a közép- és kelet-európai országokban

2021.11.26.    9:30 – 16:00

 

A Közép-európai Professzori Hálózat egyik kutatócsoportja a hit vallási szimbólumokon keresztül megnyilvánulását vizsgálta az érintett európai országokban. A kutatócsoport továbbá a vallási szimbólumok közterületeken való jelenlétének hatásaival foglalkozott összehasonlító jogi elemzésben.

A témára épült konferencia egyben a kutatócsoport tagjai által írt "Vallási szimbólumok a közszférában - Elemzések az egyes közép-európai országokról" című könyv bemutatójaként is szolgált. A konferencia előadásai mellett tehát a kutatócsoport fő eredményeként szolgáló jogösszehasonlító könyv bemutatására is sor került. A könyv hiánypótló hozzájárulás az összehasonlító alkotmányjog területén, és olyan kiadvány, amely a kérdéskör legfontosabb közép-európai vonatkozásaira világít rá.

A konferencia szervezői a Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet, a Magyar Összehasonlító Jogi Egyesület és a Közép-európai Összehasonlító Jogi Szövetség volt.

A konferencia programja és részletes beszámolója itt érhető el.


 

 

 

A digitális platformok és a közösségi média hatása a véleménynyilvánítás szabadságára és a pluralizmusra

2021.11.23.    10:00 – 16:00

 

A Közép-európai Professzori Hálózat egyik kutatócsoportja a közösségi média véleménynyilvánítás szabadságára gyakorolt hatását és annak alkotmányos jelentőségét vizsgálta Közép-Európában. Továbbá a kutatócsoport az európai értékeket, a demokráciát, az emberi jogokat és a jogállamiságot veszélyeztető cenzúra, a közösségi hálózatok és véleménynyilvánítási formák – mint például az álhírek terjesztését célzó dezinformációs kampányok a közösségi médiában és más hálózatokon - összehasonlító jogi elemzésére fókuszált.

A témára épült konferencia egyben a kutatócsoport tagjai által írt "A digitális platformok és a közösségi média hatása a véleménynyilvánítás szabadságára és a pluralizmusra - Elemzések egyes közép-európai országokról" című könyv bemutatójaként is szolgált. A konferencia előadásai mellett tehát a kutatócsoport fő eredményeként szolgáló jogösszehasonlító könyv bemutatására is sor került. A könyv hiánypótló hozzájárulás az összehasonlító alkotmányjog területén, és olyan kiadvány, amely a kérdéskör legfontosabb közép-európai vonatkozásaira világít rá.

A konferencia szervezői a Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet, a Magyar Összehasonlító Jogi Egyesület és a Közép-európai Összehasonlító Jogi Szövetség volt.

A konferencia programja és részletes beszámolója itt érhető el. 

 

 

Az alapjogok alkalmazása és értelmezése a polgári ügyekben

2021.06.29.    10:00 - 16:00

 

A Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet, a Magyar Összehasonlító Jogi Egyesület és a Közép-európai Összehasonlító Jogi Szövetség által koordinált Közép-európai Professzori Hálózat keretében, valamint a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Karával együttműködésben megvalósult, “Az alapjogok értelmezése Európában” című kutatási projekthez kapcsolódó online konferencia az alapvető jogok alkalmazásának és értelmezésének a nemzeti rendes bíróságok, alkotmánybíróságok, legfelsőbb bíróságok vagy a nemzetközi bíróságok, különösen az Emberi Jogok Európai Bírósága és az Európai Unió Bírósága (EUB) polgári jogi ügyekhez kapcsolódó joggyakorlatában fellelhető feltárását tűzte ki célul. A témában Közép- és Kelet-Európa különböző országaiból (Csehország, Magyarország, Lengyelország, Szerbia, Szlovénia és Magyarország) érkező doktoranduszok, fiatal kutatók és oktatók tartottak előadásokat.

A konferencia programja és részletes beszámolója itt érhető el. 

 

 

 

Az alapjogok értelmezése a közép- és kelet-európai alkotmánybíróságok gyakorlatában

2021.06.23.    10:00 - 17:00

 

Az „Alapvető jogok értelmezése a közép- és kelet-európai alkotmánybíróságok gyakorlatában” című konferenciát a Közép-európai Professzori Hálózat (CEPN) 2021 rendezvény részeként szervezte a Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet, a Közép-európai  Összehasonlító Jogi Egyesület és a Magyar Összehasonlító Jogi Egyesület. A járványhelyzetre tekintettel a konferencia hibrid formában zajlott: az előadók és a közönség személyesen és virtuálisan vett részt az eseményen.

A konferencia célja az volt, hogy átfogó képet nyújtson az alapvető jogok értelmezéséről a közép- és kelet-európai alkotmánybíróságok gyakorlatának bemutatásával. Az alapvető jogok kérdése kulcsfontosságú Európa számára a XXI. században, különösen a COVID-19 világjárvány fényében. Ennek megfelelően a konferencián megvizsgált három kulcskérdés a következőket foglalta magában: a) bevezetés az egyes országok alkotmánybíróságairól (történelmi háttér, a bíróságok szervezete és felépítése, eljárási szabályok, fő funkciók stb.); b) az alkotmánybíróságok szerepe az alapvető jogok értelmezésében; c)   a COVID-19 járvány hatása az alapvető jogok értelmezésére és korlátozására az alkotmánybíróságok ítélkezési gyakorlatában. Ez utóbbi téma különösen fontos manapság, mivel a COVID-19 járvány okozta veszélyhelyzet kezelése, valamint az emberek élethez és egészséghez való jogának garantálása megköveteli bizonyos alapvető szabadságok korlátozását.

A konferencia további célja, hogy megvilágítsa a közép-kelet-európai régió alkotmánybíróságainak gyakorlata közötti hasonlóságokat és különbségeket az alapvető jogok értelmezése szempontjából. Összefoglalva, az alkotmányos érvelés stílusa országonként eltér a közép- és kelet-európai régióban, valamint Európában, sem az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB), sem pedig az Európai Bíróság (EB) nem egységesítette az alkotmányos érvelést. Az elemzett országok alkotmányos érvelései közti különbségek főleg történelmi és intézményi hagyományokon alapulnak. Tehát röviden összefoglalva: jelenleg nem létezik tipikusan közép- és kelet-európai alkotmányos érvelési stílus. Ugyanakkor a közös hagyományokon alapuló, egymás gyakorlatának ismerete és hivatkozása fontos előrelépés lehet a közép- és kelet-európai régió alkotmánybíróságai számára.   

A konferencia részletes beszámolója itt érhető el. 

 

 

 

A családok védelme a jogrendszerben

2021.06.18.    09:00 - 15:00

 

A család védelme a jogrendszerben” című konferencia a Közép-európai Professzori Hálózat 2021 keretében, a Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet, a Magyar Összehasonlító Jogi Egyesület és a Közép-európai Összehasonlító Jogi Szövetség szervezésében került megrendezésre. A járványhelyzetre tekintettel a konferencia hibrid formában zajlott le, az előadók és a hallgatóság személyesen és online formában is részt vehettek a konferencián.

A konferencia célja arra irányult, hogy átfogó és naprakész betekintést nyújtson a családok jogi védelmének kérdésébe a közép-európai régióban, amelynek védelme a szervezők szilárd meggyőződése szerint kulcsfontosságú Európa számára a 21. században.

A konferencia témakörébe tartozott a házasság és család, mint alapvető emberi jogok és alapvető értékek jelentősége, a házasság és a család társadalmi és állami védelmének jogi és nem jogi eszközei, valamint a házasság és a család jogi védelmének érvényesülése az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) és az Európai Unió Bíróságának (EUB) ítélkezési gyakorlatában.

A konferencia részletes beszámolója itt érhető el.