Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

A Büntető Eljárásjogi és Büntetés-végrehajtási Jogi Intézeti Tanszék kutatásai

 

Kutatási területek:

Büntetőeljárás jog

Büntetés-végrehajtási jog

A büntetőeljárás egyszerűsítésének és gyorsításának problémái

Az ügyész szerepe a büntetőeljárásban

Az ügyészség és a rendőrség kapcsolata a büntetőeljárásban

Büntetőjogi együttműködés az Európai Unióban

Emberi jogok és büntetőeljárás

Eljárást gyorsító rendelkezések a büntetőeljárás bírósági szakaszában

Európai büntetőeljárás

Hatékonyság a büntető igazságszolgáltatásban

Kényszerintézkedések a büntetőeljárásban

Összehasonlító büntető eljárási jog

 

Hazai kutatási projektek:

Nemzetközi büntetőjog, nemzetközi büntető igazságszolgáltatás. OTKA K 63795

 

Nemzetközi kutatási projektek:

1. A projekt címe: „The Prosecution Service Function within the Criminal Justice System – A European Comparison. Funded by the European Commission, JLS/2005/AGIS/139

Futamideje: 2005 – 2007 (Second Project Wave)

A projekt, amelynek célja elsősorban az ügyész diszkrecionális jogkörébe tartozó intézkedési lehetőségek vizsgálata volt a résztvevő tizenegy európai országban, a Göttingeni Egyetem koordinálásával folyt. Tanszékünkről a második szakaszba kapcsolódott be Róth Erika és Lukács Krisztina, aki abban az időben nappali tagozatos doktoranduszként dolgozott a Tanszéken.

A kutatási eredményeket a résztvevők a „European Journal on Criminal Policy and Research c. folyóirat különszámában publikálták. (Szerk.: Marianne Wade és Jörg-Martin Jehle, 2008/2-3. szám, ISSN 0928-1371)

 

2. A projekt címe: „Crime Repression Costs in Context” A szerződés száma: 044351 (CIS8)

Futamideje: 2007. május 1. és 2009. július 31

A projekt az EU6 Keretprogram keretében, „Az Európai Kutatási Térség Integrálása és Erősítése” speciális kutatási és technológiai fejlesztési program támogatásával valósult meg. A koordinátori feladatokat a Firenzei Egyetem látta el, a közreműködő partnerintézmények között nyolc további – elsősorban uniós – ország egyeteme és kutatóintézete szerepelt.

A magyar kutatócsoport vezetője Róth Erika volt, a kutatásban közreműködött a Bűnügyi Tudományok Intézetének több oktatója, kutatója (Farkas Ákos, Görgényi Ilona, Jánosi Andrea, Lőrincz József, Váradi Erika) és Lukács Krisztina doktorandusz, valamint „külső” munkatársként Rosta Andrea. Az elméleti kérdések tisztázását követően az európai büntetőpolitika jellemzőitől a visszaesés problémáján át számos területet vizsgáltak a kutatócsoportok. A magyar kutatók tevékenységei közül kiemelendő a hazai büntetés-végrehajtás rendszerét vizsgáló empirikus kutatás.