TÁJÉKOZTATÓ
a Személyügyi, munkaügyi és szociális igazgatási alapszak
specializáció választásáról
A szakon egy, vagy akár két specializáció is választható.
Kettő specializáció választása esetén a második specializáció tárgyaira félévenként kreditarányos önköltségi díjat kell fizetni, a féléves önköltségi díjon felül.
A specializációk elvégzésének igazolása a szakon kiadott oklevélen történik, záradék formájában.
A specializációra jelentkezni a szakra történő felvételt követően a Kar által kiküldött nyomtatvány kitöltésével és határidőre történő visszaküldésével lehet.
Képzési és kimeneti követelményekben szereplő választható specializációk
A képzésben sajátos kompetenciákat eredményező, a szakterület műveléséhez alkalmas elméleti és gyakorlati ismeretek megszerzéséhez kapcsolódó specializációk választhatók.
A specializáció kreditértéke a képzés egészén belül 27-55 kredit.
A munkaügyi kapcsolatok specializáción továbbá a munkaügyi és társadalombiztosítási szakember a) tudása - Rendelkezik a rendezett munkaügyi kapcsolatok kialakításához szükséges tudással (beleértve az előkészítés, tervezés és a megvalósítás folyamatát). - Rendelkezik az egyéni és kollektív érdekegyeztetési folyamatok koordinálásához szükséges tudással. - Rendelkezik a kollektív szerződés megkötéséhez szükséges ismeretekkel. - Felismeri az egyéni és kollektív munkaügyi konfliktusok és viták közötti különbséget és a megoldásukhoz szükséges eszközöket, módszereket és eljárásokat. b) képességei - Képes a közreműködésre a mikro- és makroszintű munkáltatói érdekegyeztetési fórumok kialakításánál, eljárási szabályainak kidolgozásánál. - Irányítással képes kollektív tárgyalás lebonyolításának megszervezésére. - Képes a munkahelyi participációs rendszerek működésének a megszervezésére. - Irányítással fejleszti és szervezi a munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletek tevékenységét. - Képes szakmai idegen nyelven kommunikálni.
A társadalombiztosítás specializáción továbbá a munkaügyi és társadalombiztosítási szakember a) tudása - Ismeri a társadalombiztosítási, illetve magánbiztosítási ellátások, valamint egyéb szociális ellátások igényléséhez, megállapításához, folyósításához és finanszírozásához szükséges elméleti és gyakorlati alapokat, ezen belül különösen a nyugdíjbiztosítási ellátások, az egészségbiztosítási ellátások, a munkanélküli ellátások, a családtámogatási ellátások, a magánbiztosítási ellátások, valamint az egyéb szociális ellátások igénylésére, megállapítására és folyósítására vonatkozó szabályokat. - Ismeri az egészségügyi szolgáltatók működtetésével és finanszírozásával kapcsolatos feladatokat. b) képességei - Képes a központi és helyi társadalombiztosítási-, illetve adóigazgatási szerveknél, önkormányzatoknál valamint magánbiztosítóknál, illetve a versenyszférában ügyintézési, igazgatási feladatok ellátására. - Képes költségvetési szervek, magánbiztosítási pénztárak és a versenyszféra munkáltatóinak gazdálkodási-pénzügyi feladatainak végrehajtására. - Képes társadalombiztosítási, magánbiztosítási és munkahelyi szociális ellátórendszerek működésének az ellenőrzésére.
TÁJÉKOZTATÓ
a Személyügyi, munkaügyi és szociális igazgatási mester szak
specializáció választásáról
A szakon egy, vagy akár két specializáció is választható.
Kettő specializáció választása esetén a második specializáció tárgyaira félévenként kreditarányos önköltségi díjat kell fizetni, a féléves önköltségi díjon felül.
A specializációk elvégzésének igazolása a szakon kiadott oklevélen történik, záradék formájában.
A specializációra jelentkezni a szakra történő felvételt követően a Kar által kiküldött nyomtatvány kitöltésével és határidőre történő visszaküldésével lehet.
Képzési és kimeneti követelményekben szereplő választható specializációk
A képzésben sajátos kompetenciákat eredményező, a szakterület műveléséhez alkalmas elméleti és gyakorlati ismeretek megszerzéséhez kapcsolódó specializációk választhatók. A választható specializációk: - munkaügyi kapcsolatok, - társadalombiztosítási igazgatás.
A specializáció kreditértéke a képzés egészén belül 20-38 kredit.
A munkaügyi kapcsolatok specializáción továbbá a munkaügyi és társadalombiztosítási szakember a) tudása - Ismeri a munkajogi és munkaügyi konfliktusok, viták jellemzőit, az optimális vitarendezési eszközöket és eljárásokat. - Ismeri a vállalatok, költségvetési intézmények szintjén működő különböző érdekegyeztetési fórumokat, azok létrehozásának eljárási szabályainak, módszertanának kidolgozását. - Ismeri a munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletek tevékenységének szervezési elméleti és gyakorlati kérdéseit. - Ismeri az állam munkaügyi kapcsolatokat szabályozó tevékenységét. - Ismeri az Európai Unió csúcsszintű és az ágazati szociális párbeszéd hátterét. b) képességei - Képes a munkaügyi kapcsolatok folyamatait tervező, szervező, lebonyolító, elemző, értékelő munkakörök betöltésére.
A társadalombiztosítási igazgatás specializáción továbbá a munkaügyi és társadalombiztosítási szakember a) tudása - Rendelkezik a költségvetési szervek, társadalombiztosítás illetve a magánbiztosítási pénztárak gazdálkodási-pénzügyi feladatainak ellátásához szükséges ismeretekkel. - Rendelkezik a társadalombiztosítási, a magánbiztosítási és a foglalkoztatói szociális rendszerek tevékenységének ellenőrzéséhez szükséges ismeretekkel. - Ismeri a vonatkozó hazai, európai és nemzetközi normákat, illetve azok eljárási mechanizmusait, fórumrendszerét. b) képességei - Képes a társadalombiztosítási, illetve a szociális ellátásokkal kapcsolatos ügyintézési szervezési és irányítási feladatok elvégzésére. - Képes az egészségbiztosítás, nyugdíjbiztosítás, balesetbiztosítás, családtámogatási és munkanélküli ellátórendszer, a magánbiztosítás és az egyéb szociális ellátórendszerek működtetésével és finanszírozásával kapcsolatos feladatok megtervezésére, megszervezésére és menedzselésére. - Képes a társadalombiztosítással összefüggő szabályok adaptálására és alkotó továbbfejlesztésére. - Képes a magyar, nemzetközi és európai uniós szociális jogi normák és bírói gyakorlat megértésére és alkalmazására.