A `jogászbál´ elnevezése és szervezeti keretei az eperjesi-miskolci hagyománykörben: jogviták tüzében edzve
„Az évtizedes gyakorlat `jogászbál´ elnevezés alatt az összjogászság által rendezett táncestélyeket érti.”
Az Eperjesi Evangélikus Jogakadémia jogtanári Jegyzőkönyve az 1901. április 22-i kari ülésről
Történt ugyanis 1901-ben az Eperjesi Evangélikus Jogakadémián, hogy a jogászbálokat addig szervező Jogásztestületet megkerülendő, ifj. Kádas Miklós és 39 társa `jogászbál´ elnevezése alatt táncestélyt rendezett, holott erre a Jogakadémiához kötődő Jogásztestülettől semmiféle felhatalmazást nem nyert:
„Az üggyel utóbb a testületi közgyűlés foglalkozott s legmesszebbmenően elítélte a bálrendezést. Fellebbezés folytán a testületi határozat a tanári kar elé került. Itt a közgyűlési határozatot oda módosították, hogy a rendezőket rosszallásban és megrovásban részesítették. Az indoklás jellemzően mutat rá, hogy mivel az évtizedes gyakorlat `jogászbál´ elnevezés alatt az összjogászság által rendezett táncestélyeket érti s mert az összjogászság egyértelmű a Jogásztestülettel, a bálrendezőknek semmi joguk sem volt táncmulatságukat jogászbálnak nevezni”.
Novák István: Az eperjesi-miskolci jogászifjúság diákélete, Miskolc, Ludvig István Könyvnyomdája, Miskolc, 209-210. oldalak
Fentiek miatt van jelentősége a Tradicionális Miskolci Jogászbál szervezői számára, hogy a Magyarországi Evangélikus Egyház a Miskolci Egyetemmel köttetett 2016-os megállapodásában megerősítette korábbi elismerését, amelyben a Miskolci Egyetemet és annak jogi karát „elismeri az eperjesi-miskolci jogászképzés szellemi öröksége hordozójának”. A Tradicionális Miskolci Jogászbálnak fő támogatója a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara.